Objem mateřského mléka, vypitý plně kojeným dítětem, přibližně v 6 měsících začíná být nedostačující. Nepokryje už požadavky na kalorie, bílkoviny, železo, zinek a vitaminy rozpustné v tucích (vit. D a A). Zažívací trakt a ledviny jsou asi od 4 měsíců natolik funkční a zralé, že kojenci umožní zpracovat doplňkovou potravu. V témže věku dítě již obvykle zvládne sníst jídlo se lžičky. Kýženým cílem je plně kojit 6 měsíců. Doplňková strava by neměla být zavedena před 4 měsíci (17 týdny). Všem kojencům mají být zavedeny příkrmy od 6 měsíců (26 týdnů). Ačkoliv zavedení příkrmů v uvedeném období přináší benefit kojeným i formulí krmeným dětem, je někdy v praxi obtížné. Dietní doporučení pro kojence mají ve většině zemí základ v místních tradicích a lokální dostupnosti potravin. Druh příkrmů u kojených, ale i u formulí krmených dětí může mít vliv na zdraví jedince, a to nejen krátkodobý, i střednědobý a dlouhodobý.
Dostupná data ukazují, že neexistuje žádný vědecký důkaz, že vyloučení nebo pozdní zavedení potenciálně alergizujících potravin, jako jsou třeba ryby nebo vejce, do jídelníčku kojence, zredukovalo alergie, a to ani u dětí, považovaných za rizikové, ani u těch nerizikových.
GLUTEN (lepek): nesmí být zaveden ani příliš časně /před 4 měsíci/, ani příliš pozdě /v 7 měsících nebo ještě později/. Má být zaváděn postupně, zatímco je dítě kojeno. Nebezpečí vzniku cukrovky u rizikových dětí se sníží, když nebudeme dávat dětem ve stravě lepek před 4 měsíci věku.
KRAVSKÉ MLÉKO: Plné kravské mléko jako hlavní zdroj mléka v dietě, by kojenec neměl dostat dřív než ve 12 měsících. Omezené množství kravského mléka může dítě pít z hrnečku od 9 měsíců.
NÍZKOTUČNÉ MLÉKO: Ne v prvních 2 až 3 letech. Jen plnotučné mléko zajistí adekvátní příjem energie.
PŘÍDATNÝ CUKR A SŮL: Ne! Předejdeme tak nevybalancovaným preferencím potravin s možnými následky na zdraví.
VEGANSKÁ DIETA: Ne! Předejdeme tak výživovým nedostatkům v prvních 2 letech života.
PŘÍDATNÉ ŽELEZO: Předejde anemiím, nemá vliv na psychomotorický vývoj.
MASO: Má příznivý vliv na psychomotoriku a její vývoj u kojence.
Závěry medicíny založené na důkazech, formulované ESPGHAN
/The European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition/, 2008.